Teatr światła, ludowe piosenki, skrzypce, fortepian i gitary, taniec i chóralny śpiew – duzi i mali artyści z gminy Pawłowice w dniu uroczystego otwarcia Centrum Kultury - w środę, 29 kwietnia - pokazali, że mają potencjał. Było lirycznie i energetycznie.
Widowisko, w którym udział wzięło ponad 200 uczestników zajęć artystycznych prowadzonych w Gminnym Ośrodku Kultury było największą atrakcją uroczystości. Nie byłoby ono możliwe, gdyby nie wysiłek wielu osób: instruktorów, pracowników technicznych i występujących na scenie osób, które przez ponad trzy tygodnie pracowały na ostateczny efekt spektaklu. Nie bez znaczenia był również fakt, że nowa sala widowiskowa ma niesamowitą akustykę i jest wyposażona w świetniej jakości sprzęt. Każdy zaśpiewany czy zagrany dźwięk pięknie w niej brzmi, niezależnie od miejsca, w jakim znajduje się widz. Nie zabrakło też tradycyjnych elementów: przecięcia wstęgi, odsłonięcia pamiątkowej tablicy i przekazania symbolicznego klucza do obiektu. Z rąk wójta gminy Franciszka Dziendziela odebrał go Mariusz Grygier zastępca dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, zapewniając, że Centrum będzie miejscem tętniącym życiem. Ks. Eugeniusz Paruzel proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Pawłowicach poświecił obiekt, a proboszcz parafii ewangelickiej z Golasowic ks. Marcin Makula omówił modlitwę.
Wójt w swoim wystąpieniu nawiązał do historii domu kultury, który w Pawłowicach powstał już w 1966 roku. Wspominał też ludzi, którzy wpływali na rozwój życia kulturalnego w gminie. Zaznaczył, że inwestycja warta 20 mln zł to wysiłek wszystkich mieszkańców, bo Centrum Kultury w całości sfinansowano z gminnego budżetu. Wójt i Przewodniczący Rady Gminy Aleksander Szymura dziękowali projektantom obiektu – Joannie Pajerskiej - Szczurek i Tomaszowi Jóźwinowi z firmy MERITUM z Chrzanowa. Szefowa zespołu projektowego podkreślała, że najtrudniejszym zadaniem było pogodzenie architektonicznej wizji z uwarunkowaniami planu przestrzennego. Przyznała też, że bezpośrednią inspiracją dla budynku była pierzeja uliczki, na której znajdują się kamienice o różnych elewacjach i dachach. Centrum Kultury też składa się z różnych elementów wykończonych szkłem, cegłą lub blachą. Zaproszony na scenę Paweł Chalecki – wiceprezes Zarządu firmy DOMBUD, która realizowała projekt, mówił, że budowa takiego budynku nie była łatwym zadaniem. Specyficzna forma obiektu rodziła wiele problemów, które na bieżąco trzeba było rozwiązywać. Na zakończenie głos zabrał poseł Sławomir Kowalski oraz Viliam Mrazik - starosta Tepliczki nad Wagiem, miasta partnerskiego gminy Pawłowice. Gratulowali obiektu, a przede wszystkim występujących na scenie mieszkańców, którzy dostarczyli wszystkim widzom tak wielu wzruszeń i artystycznych wrażeń.
Symboliczny klucz do nowego budynku z rąk wójta odebrał zastępca dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury - Mariusz Grygier
Młodzież z gminy Pawłowice - uczestnicy zajęć artystycznych w GOK na scenie
Chór "Animato" pod batutą Małgorzaty Lucjan
W finale na scenie pojawiło się około setki osób - członkowie zespołów, chórów, które towarzyszyły solistkom: Martynie Materze, Joannie Trzaskalik.
Zespół "Talizman"
W nowym Centrum Kultury widownia pomieści około 250 osób.
Dzieci i młodzież z ogniska muzycznego
Dziecięcy Zespół Regionalny PawłowiceWidowisko, w którym udział wzięło ponad 200 uczestników zajęć artystycznych było największą atrakcją otwarcia. Na ostateczny efekt złożyło się trzy tygodnie prób, praca instruktorów, pracowników technicznych i artystów na scenie. ***Bieg Pawłowicki
W niedzielę 30 sierpnia, park im. Prof. Stanisława Pisarka stał się w centrum sportowej imprezy. Miłośnicy biegania i kibice przez kilka godzin mogli obserwować i uczestniczyć w sportowych zmaganiach. O 12.15 alejkami parku pobiegły dzieci i młodzież na dystansie 350 i 700 m, w zależności od kategorii wiekowej. 0 13.00 sprzed kościoła św. Jana Chrzciciela ruszyli zawodnicy Biegu Głównego na 5 km. Trasa prowadziła ul. Zjednoczenia, Karola Miarki, Poprzeczną, 1 Maja, Mickiewicza. Ostatnim etapem zawodów była Sztafeta Samorządów I Przedsiębiorców – a główną nagrodą – gigantyczny puchar, który trafił do rąk drużyny z KWK Pniówek. Podczas imprezy, w parku można było skorzystać z siłowni pod chmurką, odwiedzać stoiska dietetyków, chłodzić się pod kurtyną wodną, bo temperatura sięgała 30 stopni Celsjusza. Nie zabrakło również drobnych przekąsek i kiełbasy z grilla, którą serwowała restauracja Uniwar. Wydarzenie w 100% zostało sfinansowane przez sponsorów, którzy hojnie odpowiedzieli na prośby organizatorów.
***
Pawłowice doczekały się własnej sieci taksówek.
Taxi Karolinka, bo tak nazywa się firma świadcząca usługi taksówkami, korzysta z nowych, pięcio i siedmioosobowych samochodów marki Dacia Dokker. Miejsce postoju znajdują się przy centrum przesiadkowym, okolicach sklepu Tesco oraz przy KWK „Pniówek” Ceny są konkurencyjne, bo za 1 km na terenie gminy pasażer zapłaci 2,50 zł.
W taksówkach można skorzystać z Internetu.