Zasada jadłodzielni jest prosta - zostawiamy żywność takiej jakości, w jakiej sami chcielibyśmy ją zjeść. Nie zostawiamy tam rzeczy będących po terminie przydatności do spożycia, mrożonek, surowego mięsa, surowych jaj, alkoholu czy leków.Pozostawiona żywność powinna być opakowana, tak aby widoczna była data produkcji i/lub termin przydatności do spożycia. Jeśli zostawiamy wyrób własny, np. ciasto, sałatkę, sos czy zupę, powinniśmy go zapakować i nakleić kartę z opisem potrawy i datą przygotowania. Liczy się tak naprawdę każdy produkt, każdy słoik zupy, puszka, konserwy, warzywa i owoce czy pieczywo, którego nie damy rady zagospodarować.Jadłodzielnia to świetny sposób, aby uchronić żywność przed wylądowaniem w koszu. Warto oddać nadwyżkę jedzenia do lodówki społecznej, zamiast wyrzucać ją do śmietnika. Skorzysta drugi człowiek oraz przyroda.Zachęcamy do wsparcia jadłodzielni mieszkańców, ale również lokalnych piekarzy i producentów żywności, rolników o produkty których nie zdołali sprzedać, targowiska, pobliskich sprzedawców, dostawców cateringu, sklepy, restauracje i bary do wsparcia o swoje produkty. Apelujemy o to, by nie wahać się i w miarę możliwości przynosić to, czego nie jesteśmy w stanie wykorzystać. Nie bójmy się tego miejsca!
Jeżeli masz chęć dzielenia się posiłkiem, ale na przykład jest problem z dowozem do jadłodzielni lub masz inne pytania skontaktuj się
z Ośrodkiem Pomocy Społecznej
(tel. 47 21 741, e-mail: ops@pawlowice.pl) na pewno pomożemy :)
Zachęcamy wszystkich bez wyjątku do wsparcia i przy okazji wypełniania podstawowej idei jadłodzielni, jaką jest niemarnowanie żywności.